TELSİM'DEN BİR İLK DAHA; BİLGİ GÜVENLİĞİ YÖNETİM SERTİFİKASI

TELSİM’DEN BİLGİ GÜVENLİĞİ KONUSUNDA BİR İLK

Kuzey Kıbrıs’ın ilk GSM operatörü Telsim, Kıbrıs’ta bir ilke daha imza atarak, KKTC’nin Bilgi Güvenliği Yönetim Sertifikası’nı alan ilk ve tek GSM operatörü oldu. Bilgi Güvenliği’ni uluslararası platformda tescilleyen tek standart olan ISO 27001 sertifikasını alan Telsim, konuyla ilgili bilgi vermek amacıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Golden Tulip Otel’de yer gerçekleşen toplantıda sertifika alımıyla ilgili olarak Telsim Genel Müdürü Rasim Karas, Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar ve Bilgi Güvenliği Uzmanı Fuat Fırıncıoğulları konuşma yaptı.

Toplantıda basın mensuplarına Bilgi Güvenliği Sertifikası konusunda bilgi verilerek, veri güvenliğinin sağlanmasının önemini anlatan sunum gerçekleştirildi.

Bilgi ve bilgi kaynaklarının kurumsallaşması, gizliliğinin, bütünlüğünün, erişilebilirliğinin sağlanması standartlarını belirleyen belge ile, bilgi varlıklarının belirlenmesi ve değerlendirilmesi, iş sürekliliğinin sağlanması, ilgili taraflara güven sağlayabilmesi, bilginin bir sistem tarafından korunması, yasal yükümlülüklere uyum sağlanmasının kolaylaşması, yüksek saygınlık sağlanması hedefleniyor.

Telsim Genel Müdürü Rasim Karas bir yıllık çalışmanın sonucu olarak Uluslararası Bilgi Güvenliği Yönetimi Sertifikasına sahip ilk şirket olduklarını kaydederek, veri güvenliği konusunda yapılan iyileştirmelerin ISO 27001 standartlarıyla resmileşmiş ve belgelenmiş olduğunu söyledi.

Karas bunu yaymak, tüm tedarikçilerin de bu belgeye uygun standartları hayata geçirmekle yükümlü olduklarını sözlerine ekledi.