Deneyiminizi kişiselleştirmek ve size uygun içerikleri sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Hukuki şartlar ve gizlilik politikalarında belirtilen koşullarını okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

Telsim ve MasterKids tarafından hazırlanan ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle “LEGO Setleri ile Enerji Verimliliği Kodlama Eğitimi” projesi, KKTC’de öğrenim gören ilkokul öğrencilerine ülkemizin en önemli konularından birisi olan enerji verimliliği, çevre dostu enerji üretimin nasıl olabileceği ve hangi yöntemler kullanılarak enerji tasarrufu yapabileceği konularını çocuklara anlatmak amacıyla hazırlanmıştır.

MasterKids Eğitim Uzmanlarının ziyaret ettiği devlet okullarındaki öğrencilere ilk önce enerji verimliliğinin ne olduğu anlatılacak. Ardından gruplara ayrılmış olan öğrenciler, enerji verimliliği konusunda projelerini, kendilerine dağıtılan Robotiks Kodlama amaçlı tasarlanmış özel LEGO setleri ile tasarlayacaklar, motorlu sistemleri tabletlerle kodlayıp, harekete geçirecekler. Daha sonra çocuklar hazırladıkları bu projelerini önce okuldaki arkadaşlarıyla, daha sonra farklı sosyal medya araçlarıyla tüm toplumla paylaşacaklar. KKTC’deki devlet ilkokullarında gerçekleştirilecek olan projeden 1500’e yakın çocuğun faydalanması hedefleniyor.

Meraklı, yaratıcı ve çevre dostu enerji konusunda bilgili bireyler yetiştirmek amacıyla hazırlanan programda, şu ana kadar Geçitkale, Serdarlı, Tatlısu, Fikri Karayel, Yedidalga, Esentepe, Doğancı, Değirmenlik, Eşref Bitlis, Mustafa Kurtuluş ve Çağlayan Cumhuriyet İlkokullarında tamamlanarak, 833 öğrenciye, yenilenebilir enerji, kodlama yaptırılarak öğretildi.

Projenin videosunu izlemek için tıklayın.