Deneyiminizi kişiselleştirmek ve size uygun içerikleri sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Hukuki şartlar ve gizlilik politikalarında belirtilen koşullarını okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

Ülkemizde giderek artmakta olan kadına yönelik şiddetin ağır bir insan hakkı ihlali ve ciddi bir toplumsal sorun olduğuna inanıyoruz. Kadına yönelik şiddetle mücadelede mobil teknolojiler kritik önem taşımaktadır.

Bu amaçla Telsim, Türkiye Vodafone Vakfı’nın desteğiyle ve Kadından Yaşama Destek Derneği (KAYAD) iş birliğinde “Telsim Kırmızı Işık” uygulamasını hayata geçirdi. Telsim Kırmızı Işık uygulaması, kadınların şiddetten korunmasına destek olmak ve kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda onları bilgilendirmek amacıyla Kadından Yaşama Destek Derneği (KAYAD) desteğiyle hayata geçirilmiştir. Projenin daha fazla kadına ulaşması için Başman Group-AVON Kozmetik'ten de destek alınmıştır.

Uygulama, şiddete maruz kalan kadınların anında ve basit bir işlemle polis ya da yakınlarına telefonla erişebilmelerini ve acil SMS göndermelerini sağlıyor. Ayrıca Alo 183 ve 155 Polis İmdat acil numaraları tek tuş ile aranabiliyor. Uygulamada en yakın KAYAD adresleri, başvurulabilecek kuruluşlar ve sahip olunan haklarla ilgili bilgiler de bulunuyor. Telsim Kırmızı Işık uygulaması, kadınların, şiddete maruz kaldığı anlarda, kolluk kuvvetleri ya da yakınlarına kolaylıkla haber verebilmesini sağlıyor. Uygulama, tercihe bağlı olarak, şiddet uygulayan kişinin uygulamayı fark etmemesi amacıyla sahte bir fener ekranıyla açılabiliyor ve parmakların yukarı kaydırılmasıyla ana ekrana geçilebiliyor. Ana uygulama ekranında Alo 183, 155 Polis İmdat numaraları tek tuşla aranabiliyor. Ayrıca, şiddete uğrayan kişi, şiddet anında yardım isteyebileceği 3 kişiyi kaydederek tek tuşla arayabiliyor. “Acil SMS Salla-Uyar” fonksiyonunun açılmasıyla birlikte, uygulama arka planda çalışırken, telefonun sallanmasıyla acil SMS gönderilebiliyor. Harita ekranında, kullanıcıya en yakın KAYAD Merkezi gösteriliyor.