Deneyiminizi kişiselleştirmek ve size uygun içerikleri sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Hukuki şartlar ve gizlilik politikalarında belirtilen koşullarını okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

2017 yılından bu yana “Kan Ver Can Ver” sloganıyla Sağlık Bakanlığı, KKTC Telsim, Creditwest Bank ve Acil Servisin Sivil Gönüllüleri Derneği arasında devam eden protokol kapsamında kan bağışı gönüllüsü olmak isteyen Telsim aboneleri ücretsiz olarak, bulundukları bölge ve kan grubunu 7283 SMS olarak atabiliyor.

 

Diğer operatör aboneleri ise 05428600112 numaralı telefona mesaj gönderebiliyor. Böylece, Telsim tarafından bir kan bankası veri tabanı oluşturulmuş ve veri tabanı Sağlık Bakanlığı’nın ihtiyacı doğrultusunda kullanılmaya başlanmıştır. Bu projenin yürütülmesini öncelikle Acil Servisin Sivil Gönüllüleri Derneği yürütmüş, daha sonra da Kan Bankası’na devri yapılmıştır.

 

Protokol, düzenli kan bağışı yapılmasına olanak sağlayarak, özellikle acil ihtiyaç durumlarında ilgili kan grubundaki kişilere doğrudan ulaşılacak bir Kan Bağışı SMS Servisi kurulmasını amaçlıyor.