Deneyiminizi kişiselleştirmek ve size uygun içerikleri sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Hukuki şartlar ve gizlilik politikalarında belirtilen koşullarını okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

25. yılını kutlayan Telsim, Kıbrıs’ta bir ilk olan ‘Habitat Restorasyonu’ projesi kapsamında hayata geçirdiği, “Telsim Ekoloji Ormanı”nda, ekosistem dengesinin yeniden kurulabilmesinde büyük bir adım attı.

Taşkent’te yaklaşık 10 dönümlük bir alanda yapılan habitat restorasyonu, geçmişte tahrip olan ekolojik dengenin geliştirilmesi ve bölgenin kaybettiği doğal fonksiyonların yeniden kazandırılması hedefleniyor. Dikilecek fidanlar bölgenin florasına uygun ve yaban hayatı da destekleyici türlerden seçildi. Bu ağaçlar zeytin, harup, şinya, alıç, mersin ve az sayıda çam ve selvidir. Fidanlar sadece dikilmekle kalınmayacak düzenli olarak bakımları da sağlanacak. Dikim yapılırken kesinlikle mevcut zemine ve zemindeki bitki örtüsüne zarar verilmeyecek.

Alanın ve çevrenin biyolojik çeşitlilik envanteri çıkarıldı ve bu envanter çalışması zaman zaman tekrarlanacak ve geliştirilecek. Bu şekilde yapılacak olan çalışma, o bölgedeki doğa ve yaban hayata sağladığı faydaların bilimsel bir şekilde kayıt altına alınmasını da öngörüyor. Fidan dikimi dışında; alan geçici bir süreliğine tellenerek koruma altına alındı, doğal hayatın geri kazanılmasına teşvik olması bakımından kuş yuvaları, faydalı böcek evleri ve doğal hayatı takip edebilmek ve kayıt altına alabilmek açısından kameralar yerleştirildi.

Dünya Çevre Günü'nde Telsim Ekoloji Ormanı projemiz çerçevesinde neler yaptığımızı ve neleri amaçladığımızı anlattığımız videoyu izlemek için tıklayın.