Deneyiminizi kişiselleştirmek ve size uygun içerikleri sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Hukuki şartlar ve gizlilik politikalarında belirtilen koşullarını okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

Dil, toplumsal hafızanın, toplum tarihinin, duygularının, düşüncelerinin ortak ve mutlak hazinesidir. Aynı zamanda kültürün de en temel unsurudur.

Toplumsal kültürler, var olma koşulunu, nesilden nesile hafızanın kesintisiz aktarılmasına borçludur. Toplumsal bellekte kültürün nesilden nesile sağlıklı aktarımı, yani devamlılığı ve yaşatılması; ancak kültür taşıyıcı eserlerlerle, eğitim ve öğretimin ele ele yürümesiyle mümkün olabilmektedir.

Bu bakış açısı ve inanışla, Telsim olarak 2010 yılından bu yana her yıl, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile işbirliği içerisinde, Ortaokul ve Liseler Arası Kompozisyon Yarışması’nı düzenlemekteyiz. Bugüne kadar 2285 öğrenci yarışmalara katıldı ve 109 öğrenci ödüllendirildi, 109 öğretmene de katkılarından dolayı sertifika verildi.

Gençlerimizin okuyan, okuduğunu anlayan ve bunları kendi bilgi birikimlerini kullanarak yorumlayabilen bireyler olabilmeleri, bu süreçte bizler için en önemli hedeflerden birisiydi. 10 yıllık çabalarımızın sonucu olan böylesine güzel kompozisyonları bir araya toplamak ve bir kitapta buluşturmak bizim için büyük gurur ve mutluluk kaynağıdır. Kompozisyon yarışmalarımızın ilk beş yılında dereceye giren eserlerle oluşturduğumuz ilk kitabın ardından, tam beş yıl sonra ikinci bir kitap sunabilmek, serinin hem sürekliliği hem de kararlılığı açısından oldukça önemliydi.

Gelecek nesillere ışık tutması, örnek olması ve toplumsal belleğe katkı sağlayabilmesi için bu ve buna benzer çalışmalarda imzamızın olması, her zaman önceliklerimiz arasında olmaya devam edecek.

Öğrendiklerini ve okuduklarını anlayıp, duygularıyla harmanlayan ve yazdıklarını bizimle paylaşma cesaretini gösteren tüm gençlerimizi, onları yüreklendiren ailelerini ve öğretmenlerini yürekten kutluyoruz. Bu çalışmada bizlere her zaman koşulsuz destek veren Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na ve değerli personeline de en içten teşekkürü bir borç biliyoruz.

Bu vesileyle bir kez daha Ulu Önder Atatürk’ü ve Kıbrıs Türkü’nün lideri Dr. Fazıl Küçük’ü saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.