Deneyiminizi kişiselleştirmek ve size uygun içerikleri sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Hukuki şartlar ve gizlilik politikalarında belirtilen koşullarını okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

Temel amacı Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan kadınların sağlık ve hastalık dağılımlarının ve görülme sıklıklarının belirlenmesi olan Kıbrıs Kadın Sağlığı Araştırma (KISAA) İnisiyatifi Derneği, ilk projesi için KKTC Telsim ile iletişim sponsorluğu sözleşmesi imzaladı. Dernek Başkanı Dr. Nilüfer Rahmioğlu Ramiz, As Başkan Faika Yalvaç ve Denetim Kurulu Üyesi Tigün Ertanın’ın, 1 Haziran Perşembe günü Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar ve Telsim Kurumsal İlişkiler Kıdemli Müdür Yardımcısı Nil Zorlu Atai’yi ziyareti sonrasında iletişim sponsorluğu protokolünün imzaları atıldı. Bu sözleşme ile Telsim, KISAA İnisiyatifi Derneği’nin ilk projesi olan Kıbrıs Kadın Sağlığı Haritası Projesi’nin iletişim sponsoru oldu.

Derneğin ilk projesi olan Kıbrıs Kadın Sağlığı Haritası projesi kapsamında Oxford Üniversitesi liderliğinde kesitsel bir tarama çalışması ile 18-60 yaş arası tüm kadınları temsil eden, hedef nüfusun yüzde 10’undan oluşan bir örneklemden sağlık profilleri ile ilgili bilgi toplanacak. Kuzey Kıbrıs’ta bir ilk olacak olan bu epidemiyolojik* çalışma, gelecek projelerde hastalıklarda görülen artışların sebeplerinin araştırılması için hipotez esaslı takip çalışmalarının temelini oluşturacak. 

Projenin veri toplama aşaması 1 Ocak 2018'de başlayıp 1 yıl sürecek ve toplanan verilerin 2019 yılında  analizi yapılarak yayınlanacak. Elde edilen sonuçlar ile Kuzey Kıbrıs’taki sağlık stratejilerinin geliştirilmesi alanında katkı sağlanması hedefleniyor. 

Proje dahilinde jinekolojik hastalıklar, örneğin, endometriozis, polikistik över sendromu, rahim miyomları, infertilite (kısırlık), jinekolojik kanserler, kadınlarda daha sık görüldüğü tespit edilmiş hastalıklar, örneğin tiroid hastalıkları, kronik ağrı hastalıkları, örneğin migren ile ilgili veri toplanacak. Belirlenen hastalık oranlarının bölgelere göre görülme sıklıkları incelenecek ve diğer ülkelerinkiyle karşılaştırılarak toplumumuzda farklı sıklıklarda görülen hastalıklar belirlenmeye çalışılacak.

*Epidemiyoloji toplumdaki sağlıkla ilgili durumların ve bunların belirleyicilerinin dağılımını inceleyen ve bu çalışmaların sağlıkla ilgili sorunların kontrolünde kullanıldığı bir tıp anabilim dalıdır (Last, JM. A dictionary of epidemiology. 1988. 2nd ed. Oxford, Oxford University Press).